piątek, 4 sierpnia 2017

Dotacje unijne na otwarcie działalności gospodarczej - gabinet kosmetyczny - gdzie szukać pieniędzy?

Postanowiłam poruszyć dziś temat dotacji unijnych na otworzenie własnej działalności gospodarczej. Będą to krótkie, informacyjne posty - "co, gdzie i jak".
Mi udało się taką dostać, mam zatem nadzieję, że pomogę i Wam w otrzymaniu jej.Zacznijmy od tego, gdzie szukać informacji o dotacjach i kiedy najlepiej to zrobić?

Pierwszym krokiem jaki zrobimy, powinno być udanie się do lokalnego Urzędu Pracy. To tam znajdziemy wszystkie informacje o projektach skierowanych do osób chcących otworzyć własny biznes.
Warto wspomnieć, że nie tylko sam urząd dysponuje takimi pieniędzmi, ale często są to też placówki współpracujące z nim, takie jak Zakład Doskonalenia Zawodowego, czy Placówka Kształcenia Zawodowego, prowadzą projekty, gdzie dotacje taką można uzyskać (i zazwyczaj są to większe pieniądze niż w UP).

O jakich pieniądzach mówimy?

Kwota dotacji zależy od konkretnego urzędu i projektu, natomiast waha się od około 10 do nawet 40 tysięcy złotych.

Kto może starać się o dotację?

Podstawowym wymaganiem jest bycie osobą bezrobotną. Inne warunki są zależne od konkretnego urzędu pracy i danego projektu.

Kiedy przyznawane są dotacje?

To również zależy od urzędu i projektu, natomiast najczęściej jest to początek roku, gdyż wtedy urząd dostaje pieniądze przeznaczone na dotacje.
Obecnie dotacje zostały CHWILOWO wstrzymane, dopracowywane są kryteria ich przyznawania, tak poinformował mnie urząd pracy w Olsztynie. Oznacza to, że projekt wróci do realizacji wkrótce. Mamy jednak półrocze, gdzie pieniędzy nie zostało dużo, warto jednak szykować się na pulę 2018.

16 komentarzy:

 1. My nie otrzymaliśmy dotacji a warunki że trzeba zatrudnić pracownika i wyłożyć znaczną część kwoty zniechęciła nas. Radzimy sobie sami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. gdzie straliscie się o dotacje? nie spotkałam się jeszcze z warunkiem zatrudnienia pracownika

   Usuń
  2. Jesli jest to dotacja na utworzenie miejsca pracy to przez rok na pelen etat trzeba zatrudnic pracownika

   Usuń
 2. Zazwyczaj również trzeba spełniać warunek nieprowadzenia żadnej działalności w ciągu 12 miesięcy przed ubieganiem się o dotację, itp. ;) Ale wszystko zależy od warunków ustanowionych przez instytucję. Trzeba potem =utrzymać działalność bodajże przez 12 miesięcy, żeby nie zwracać kasy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak, trzeba utrzymać przez rok :) o nieprowadzeniu dzialalnosci nie slyszalam, u mnie w projekcie nie bylo :)

   Usuń
  2. To prawda nie nalezy figurowac w krs

   Usuń
 3. Dobrze, że piszesz o takich rzeczach. Na pewno skorzystam w przyszłości :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Były wstrzymane od 1 lipca, do około 15 lipca. Program ruszył dalej. Ja dostałam dotacje z UP 18 lipca

  OdpowiedzUsuń
 5. Skad kwota 40 tys? Dawno juz takiej kwoty z unii sie nie dostaje. Max 25 tys, 6ciokrotnosc sredniej krajowej, to jest kwota jaka przyznaje urzad pracy. Np w Poznaniu w zeszlym roku, bylo to tylko 18 tys. Mozesz cos wiecej napisac o tych 40 tys? Pozdrawiam, zainteresowana tematem:) Ola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja dostałam ponad 40 z placówki kształcenia zawodowego z programu sam sobie szefem II

   Usuń
 6. Skladalam wniosek, ale mnie odrzucili, wiec dalam sobie spokoj. Pozniej otworzylam firme z bizuteria, a teraz jestem mama, chociaz po cichu zaczynam znowu marzyc o pracy jako manikiurzystka :)

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz i obserwacja sprawia mi wiele radości, jeżeli masz ochotę napisz coś lub zaobserwuj, bardzo motywuje mnie to do dalszej pracy nad moim blogiem. Jeśli zdecydujesz się zostawić po sobie ślad, na pewno z miłą chęcią zajrzę do Ciebie, by się odwdzięczyć.